Dávajte si však pozor na ústne vody s obsahom alkoholu. Takéto ústne vody môžu narušiť ústnu mikroflóru a zvýšiť riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny.
Čo je to dentálna hygiena?
K zubárovi sa nechodí, až keď bolia zuby. Prevencia je dôležitá, no prehliadka raz za rok určite nestačí. Dentálna hygiena je nenahraditeľná pre udržanie orálneho zdravia. Počas tohto procesu vám dentálny hygienik odstráni príčny vzniku parodontitídy a zápalu ďasien. Okrem toho odstráni ultrazvukom aj zubný kameň.
Ak fajčíte, pijete veľa kávy alebo čaju, môžete zvoliť dentálnu hygienu s pieskovaním. Vďaka jemnému piesku vám hygienik zo zubov odstráni pigmentáciu. Na záver vám hygienik alebo hygienička fluoriduje zuby a vysvetlí, ako sa o zuby správne starať. Na dentálnu hygienu by ste mali ísť aspoň dvakrát do roka.
Vyhľadajte odborníka, neskúšajte neodborné rady z internetu
Množstvo tipov a babských rád vám môže spôsobiť viac problémov ako úžitku. Krásne môžu byť len zdravé zuby a žiadne množstvo bieliacich pások a gélov vám nepomôže, ak máte ústa plné kazov. Práve s bielením je spojených množstvo mýtov, ktoré vám môžu uškodiť. Bielenie u stomatológa je finančne náročné, a preto nečudo, že mnohí ľudia siahnu po domácich lacnejších alternatívach. Tie nie sú len menej efektívne, ale aj potenciálne škodlivé.
Domáce bielenie je väčšinou založené na abrazívnych látkach, ktoré môžu poškodiť zubnú sklovinu. Vo väčšine babských receptov nájdete sódu bikarbónu, kurkumu, čierne uhlie, soľ alebo zubnú pastu s obsahom abrazív. Takéto bielenie môže poškodiť zubnú sklovinu, spôsobiť podráždené ďasná a zubné krčky či znížiť odolnosť voči vzniku zubných kazov.
Domáce chemické bielenie rovnako nie je najspoľahlivejšou metódou čistenia zubov. Bieliace zubné pasty, pásiky a gély môžu zvýšiť citlivosť zubov a ďasien. Zuby sa môžu po bielení rýchlejšie zafarbiť potravou. Môžu sa dokonca zhoršiť príznaky už vzniknutého kazu. Predtým, než sa pustíte do domáceho bielenia, poraďte sa radšej s dentálnym hygienikom alebo svojím stomatológom.