Kedysi praktický spôsob, ako zachovať potraviny bez potreby chladničiek a zásobiť sa zdravou úrodou počas celej zimy. Dnes obľúbený spôsob spracovania potravín s nádychom dobrodružstva.
Nakladanie uhoriek, zaváranie či kvasenie kapusty bolo v minulosti, a dodnes ešte v mnohých slovenských rodinách je, bežnou súčasťou života, takže v tomto ohľade to nie je pre našu kultúru nič výnimočné. Viete však, čo to vlastne tá fermentácia je? Zjednodušene povedané, ide o metabolický proces, pri ktorom vznikajú mikroorganizmy napomáhajúce tráveniu. Prospešné baktérie, ktoré sa pri fermentácií vytvoria, totiž pozitívne vplývajú na tráviacu sústavu. Prakticky teda fungujú ako prírodné probiotiká.
Fermentuje celý svet
Zaujimavé je, že každá krajina, resp. kultúra má svoje typické zvyky v tejto oblasti gastronómie. Pravdepodobne najtypickejšou fermentovanou potravinou na svete je jogurt či kefír. V Ázii je známe napríklad kimchi – kórejská kapusta nakladaná s pastou z chilli papričiek. Najčastejšie sa podáva ako vedľajší chod, ale nie je výnimočná ani jeho konzumácia na raňajky.
Chutné „pickles“
Pickles sú ideálna príloha k burgerom. Pri pickles sa fantázii medze nekladú, hodí sa naň prakticky akákoľvek zelenina. Môžete použiť mrkvu, kapustu, červenú repu, karfiol, reďkovky, cukety, ale aj bylinky či rôzne koreniny. Na prípravu potrebujete len mix zeleniny podľa vlastného výberu, soľ a trochu cukru.
Zdravá kombuča
Fermentovať sa však dajú aj nápoje. Kombuča alebo čajová huba je rôsolovitá hmota vytvorená veľkým objemom kvasiniek. Neoslovila vás predstava skvaseného čaju? Milovníci tohto nápoja by o jeho pozitívnych účinkoch vedeli rozprávať celé hodiny. Patria medzi ne napríklad podpora trávenia, detoxikácia organizmu, posilnenie imunity či dokonca zoštíhlujúci efekt. Predtým, než sa do pestovania kombuče pustíte, naštudujte si aj riziká. Tento fermentovaný nápoj musí byť pripravený správne, inak môže obsahovať aj nebezpečné plesne.
Ako na fermentáciu?
Ak si chcete doma vyskúšať fascinujúci proces fermentácie naživo, netreba sa toho obávať, je to pomerne jednoduché. Pri dodržiavaní základných zásad sa prakticky nemá čo pokaziť.
• Vždy používajte čerstvé suroviny, ideálne lokálne.
• Preventívne nádoby vysterilizujte, alebo aspoň prelejte vriacou vodou.
• Každý kúsok zeleniny musí byť celý ponorený v šťave.
• Na začiatok nechajte nádobu pri izbovej teplote, aby sa fermentácia naštartovala, až po pár dňoch ju preložte do chladu.
• Zo začiatku nechajte nádobu v miske či na tácke – prvé dní môže byť fermentácia divoká a časť obsahu nádoby môže prekypieť von.