Strany totiž každoročne dostávajú za výsledky volieb príspevky vo výške miliónov eur a skrátenie volebného obdobia by znamenalo, že o časť z peňazí prídu.
Tým, že politická strana získa vo voľbách nad 3 % hlasov, má automaticky nárok na eurá zo štátneho rozpočtu. Rozdeľujú sa pritom tri typy príspevkov - za počet získaných hlasov, za získané kreslá v parlamente a na činnosť strany. Ministerstvo financií SR uvádza, že peniaze vypláca v rôznych termínoch a tak veľkú časť prislúchajúcich finančných prostriedkov už strany dostali. Stále však zostávajú milióny eur, ktoré im majú pristáť na účte nasledujúce obdobie do termínu riadnych volieb vo februári 2024.
Platí teraz základná rovnica - čím skôr budú predčasné voľby, tým menej peňazí strany napokon získajú. „Ministerstvo financií SR vypláca príspevky na činnosť a mandát politickým stranám a hnutiam priebežne (zväčša v letných mesiacoch) v nadväznosti na splnenie povinností vyplývajúcich zo zákona,“ uviedli z rezortu financií. Rátajme teda s tým, že by sa voľby konali v predpokladanom termíne 30. septembra.
Strany by tak prišli o tranžu za ďalších päť mesiacov, ktorú ešte v prípade riadneho volebného obdobia mali dostať. Čísla ukazujú, že hnutie OĽaNO ako najsilnejšie v parlamente, by stratilo 1,4 milióna eur, Smer 1,05 milióna eur, Sme rodina a ĽSNS približne 500-tisíc eur a SaS 380-tisíc eur.