3. Je to súčasť demokracie
Ani odporcovia aktuálneho referenda nepopierajú, že referendum ako také je pevnou súčasťou demokratického systému a jeho výsledky, ak je platné, treba rešpektovať. Opozícia pritom často útočí na koalíciu či prezidentku s tým, že chce referendum zmariť. Keď Zuzana Čaputová vyhlásila, že nebude občanov vyzývať, aby sa zúčastnili, šéf Hlasu Peter Pellegrini ju obvinil, že „znevážila priamu demokraciu“. Ako to vidí politológ Ján Ruman? „V prípade, že by sa do uskutočnenia referenda strany dohodli o termíne predčasných volieb, referendum by stratilo zmysel. Na druhej strane treba však dodať, že referendum ako akt priamej demokracie je vo všeobecnosti potrebná súčasť demokratického rozhodovania,“ hovorí expert.
PROTI referendu
1. Slabý záujem a 10 miliónov eur
Referendum nie je v žiadnom prípade lacný špás - bez ohľadu na to, či bude úspešné, alebo nie, štát naň musí minúť viac ako 10 miliónov eur. Odhady analytikov aj minulosť referend na Slovensku hovoria, že úspešné bude len veľmi ťažko. „Účasť bude dokonca možno najnižšia spomedzi referend, ktoré sa konali v uplynulých rokoch. K referendu nebeží žiadna skutočná kampaň, u ž na to rezignoval aj samotný Smer,“ komentoval politológ Grigorij Mesežnikov. Na referende sa chce podľa zistení agentúry AKO zúčastniť len niečo vyše tretiny voličov. „Ukazuje sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou referendum nebude platné. Proti jeho úspechu hrá viacero vecí. Inštitút referenda je u nás do určitej miery sprofanovaný. Mali sme osem referend a sedem z nich bolo neplatných,“ hodnotí politológ Ruman.
2. Otázka sa rieši v NR SR
Kritici referenda najčastejšie upozorňujú práve na to, že otázka, o ktorej budú rozhodovať voliči v referende, sa už rieši aj na pôde parlamentu. Po tom, čo dočasný premiér Eduard Heger oznámil koniec snáh o nájdenie novej parlamentnej väčšiny, sú predčasné voľby tou najpravdepodobnejšou možnosťou. Šéf Smeru Fico však nesúhlasí. „Natoľko poznáme členov rozbitej vlády, že vieme, že nebude žiadna zmena ústavy umožňujúca konanie predčasných parlamentných volieb,“ tvrdí.
3. Propagácia opozície
Ďalšou z častých výhrad proti referendu je to, že ide o propagačnú kampaň strany Smer. „V takomto čase vyhadzovať peniaze na volebnú kampaň Smeru je sebecké, cynické a absolútne neúctivé voči občanom SR,“ tvrdí napríklad šéfka Za ľudí Veronika Remišová, podľa ktorej sú peniaze potrebné teraz skôr na pomoc občanom. Podobný názor má aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Toto referendum vnímam ako súčasť rok a pol prebiehajúcej kampane jednej politickej strany,“ povedala hlava štátu. Podľa politológa Rumana to takto vníma aj časť verejnosti. Pri pravdepodobnom neúspechu referenda bude podľa neho „hrať určitú rolu aj to, že ide o referendum, ktoré je iniciované jednou politickou stranou“.