Kým v roku 2021 zaplatili mliekarne za nákup surového kravského mlieka viac ako 269 miliónov eur, vlani ich základná surovina vyšla podľa Holéciovej už na viac ako 358 miliónov eur. V medziročnom porovnaní tak podľa nej zaplatili mliekarne za mlieko o takmer 34 % viac.
Upozornila, že odbytové ceny mlieka, ktoré mliekarňam platia obchodníci za spracované mlieko, však spomínaný nárast stále dostatočne nekopírujú. V plnej miere tak nie je podľa hovorkyne SPPK v odbytovej cene zohľadnený ani nárast ceny suroviny od poľnohospodárov, nieto ešte nárast miezd, energií, obalových materiálov či nákladov na pohonné látky.
"Mliekarne stále musia hľadať riešenia, ako za tejto situácie, keď sa náklady na výrobu potravín vplyvom inflácie neustále zvyšujú, nastaviť výrobu tak, aby ceny mliečnych potravín neboli ešte drahšie. Zvýšené náklady sa snažia utlmiť aj vo vlastnej réžii. Apelujeme na spotrebiteľov, aby vnímali aj túto snahu mliekarní, ktorú robia v prospech zákazníkov, a aby pri nákupe vkladali do košíkov ešte viac slovenského mlieka a mliečnych výrobkov," dodal prezident Slovenského mliekarenského zväzu a zároveň podpredseda SPPK Marián Šolty.