Deviate všeľudové hlasovanie v histórii Slovenska prebiehalo pokojne a bez veľkých incidentov. Štátna volebná komisia uviedla, že pôvodne mali problémy v 21 obciach, kde vypadla elektrická energia, no postupne výpadky v niektorých obnovili. V prípade, že by elektrina v ojedinelých prípadoch nefungovala, hlasy by spočítavali ručne. Smer, ktorý vyzbieral 400-tisíc podpisov, musel dúfať, že referenda sa zúčastní nadpolovičná väčšina Slovákov, keďže iba v tom prípade by bolo platné. To sa však v mnohých volebných okrskoch ani zďaleka nečrtalo. Správy z regiónov hovorili o tom, že účasť sa mnohokrát popoludní pohybovala na úrovni 10 až 20 %.
Veľa ľudí nechodilo
V ojedinelých prípadoch prišlo k urne viac voličov, no bolo to skôr v menších obciach. Napríklad v Nitre sa mohlo vyjadriť 63 585 voličov a účasť po polovici hlasovacieho dňa odhadovali na 13 až 15 %. V okrsku na Základnej škole Cabajská aspoň členovia oslávili Medzinárodný deň objímania. „Volička ešte pred hlasovaním pripomenula členom komisie, že 21. január je dňom objímania, a všetkých prítomných aj hneď vyobjímala,“ zhodnotil priebeh referenda hovorca mesta Tomáš Holúbek.
Ešte nižšiu účasť tipovali v Trnave, kde sa to pohybovalo na úrovni 10 %. „Konflikty sme zatiaľ nemali žiadne. Ľudí najčastejšie zaujíma, či majú odpoveď zakrúžkovať, alebo zakrížikovať,“ uviedla zapisovateľka Marcela Rusnáková vo volebnej komisii v Piešťanoch. Záujemcovia o účasť na referende mali možnosť požiadať o voľbu poštou. V Piešťanoch to využili dvaja voliči, pretože v čase konania referenda sú na dovolenke v Mexiku. Na Horehroní odhadovala volebná komisia v Brezne účasť do popoludňajších hodín na úrovni 15 až 20 %.