Počas minulého týždňa ceny ropy Brent rástli a pripísali si až zhruba 7 %, z úrovne necelých 80 amerických dolárov za barel sa dostali až nad 85 dolárov za barel. Ceny ropy podporovali hlavne očakávania, že dopyt po rope zo strany Číny by mohol výraznejším spôsobom rásť, a to dokonca v strednodobom horizonte. Očakáva sa totiž podľa analytičky oživenie čínskej ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení. „A ďalším faktorom podporujúcim ceny ropy v raste je aj spomaľujúca inflácia v USA, čo vytvára predpoklady pre miernejšie zvyšovanie sadzieb zo strany Fed-u. Inak povedané, Fed by už nemal až tak výrazne „škrtiť“ spotrebiteľský dopyt,“ dodala Glasová.
Aj tento týždeň pokračoval ropný trh v raste, ale len miernejšom. V úvode tohto týždňa sa totiž ropa Brent ešte držala pod 85-dolárovou hranicou, postupne sa dostala do pásma 86 až 87 dolárov za barel. Pod zvýšenie cien ropy sa naďalej podpisovali očakávania súvisiace s oživením čínskeho dopytu po rope a pohonných látkach. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy. Trhy tento týždeň vyčkávali aj na novú prognózu kartelu OPEC, ten ju však ponechal nezmenenú a naďalej očakáva rast dopytu po rope o 2,2 mil. barelov denne.
„Zároveň však OPEC a rovnako aj Medzinárodná agentúra pre energetiku predpovedajú, že práve zotavenie čínskej ekonomiky povedie k rekordnému rastu dopytu po rope v tomto roku. Toto je hlavný faktor, ktorý v súčasností tlačí ceny ropy nahor,“ uzavrela Glasová.