Zároveň tvrdí, že keby ľudia vnímali širší kontext referendovej otázky, tak v konečnom dôsledku by účasť bola ešte nižšia. „Ústavná zmena by bola dosť problematická, to by mohlo rozkolísať politický systém, ktorý tu máme a ktorý je už dosť rozkolísaný a dosť nestabilný," vysvetlil Koziak.
Myslí si, že ak by stačila prostá väčšina na predčasné voľby aj do budúcnosti, tak mnohí voliči by sa divili, čo by to spôsobilo pre politický vývoj. „Mali by sme tu prakticky permanentnú predvolebnú kampaň. Stačilo by, že by nejaká politická strana tesne prehrala voľby alebo tesne vyhrala, ale nedokázala by zostaviť vládu, no mala silnú voličskú podporu. Zorganizovala by referendum a budeme mať ďalšie predčasné voľby za veľmi krátku dobu," uzavrel.
Referendum o zmene ústavy, ktorá mala zabezpečiť možnosť predčasných volieb, je neplatné. Ako na dnešnej tlačovej konferencii potvrdil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz, hlasovania sa zúčastnilo 27,25 percenta oprávnených voličov, teda 1 193 198 osôb. Na úspech však bola potrebná účasť viac ako 50 percent voličov. Oprávnených voličov bolo podľa Orosza spolu 3 184 367. Za zmenu ústavy podľa výsledkov referenda hlasovalo 97,51 percenta zúčastnených. Proti, naopak, bolo 1,54 percenta. Zvyšných 0,93 hlasov bolo neplatných.