Nádej pre pacientov
Keďže pacient aj darca majú rôznu krvnú skupinu, skôr ako dôjde k samostatnej transplantácii, Adama museli na transplantáciu pripravovať niekoľko mesiacov. „Príprava pozostáva z postupného pridávania špecifických imunosupresívnych liečiv, v poslednom týždni pred transplantáciou sa uskutočňuje niekoľko procedúr imunoadsorpcie, ktorá je kruciálna. Metóda vychytáva z krvi tie látky, ktoré by mohli obličku poškodiť. Transplantáciu je možné urobiť len vtedy, ak sa podarí znížiť koncentráciu protilátok proti inkompatibilnej krvnej skupine na akceptovateľnú úroveň,“ vysvetlila primárka Transplantačného oddelenia Zuzana Žilinská.
Vyhliadky sú po transplantácii pre oboch veľmi dobré. „Obmedzenia sú pre príjemcu v tom, že dlhodobo užíva imunosupresívnu liečbu, musí sa chrániť pred infekciami, no postupne sa vráti do normálneho života. Môže pracovať, športovať, založiť si rodinu a mať deti,“ uzatvára Žilinská.
Čo je potrebné na úspešnú transplantáciu
Medzi zásadné podmienky vykonania transplantácie obličky je tzv. ABO kompatibilita a negatívna krížová skúška. „ABO kompatibilita znamená, že pacient podstupujúci transplantáciu obličky môže dostať obličku len od darcu s rovnakou krvnou skupinou alebo inou krvnou skupinou, ktorá je zlučiteľná s krvnou skupinou pacienta,“ informovala doktorka Žilinská.
V minulosti nebolo možné transplantovať obličku pri iných krvných skupinách, lebo by došlo k okamžitému zničeniu obličky hneď po jej transplantácii do tela príjemcu. „Zavedenie imunosupresív, blokujúcich tvorbu protilátok, a imunoadsorpcie, ktorá efektívne odstraňuje protilátky z krvi pacienta, umožnilo aj transplantácie obličiek napriek krvnoskupinovej nevhodnosti. Tento výkon je náročný a vyžaduje si dôslednú, špecifickú, asi mesiac trvajúcu prípravu pacienta na transplantáciu. Zákrok sa dá vykonať len pri živom darcovi,“ povedala Žilinská.