O súčinnosť a spoluprácu požiadal okresný úrad aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP). Docieliť by chcel realizáciu prieskumných geologických vrtov, ktoré boli v minulosti vykonané aj v spomínanom areáli bývalých kasární, kde sa potvrdila kontaminácia. Územie bolo vyhlásené za envirozáťaž, vybagrované a vyčistené. Škára by bol rád, ak by sa takýmto spôsobom podarilo definitívne vyriešiť aj problém v spomínanej lokalite.
Slovenská inšpekcia životného prostredia sa podľa jej hovorcu Dávida Vidu výskytom ropných látok v Kežmarku zaoberá dlhodobo a aktívne. „V ostatnom období sme sa zaoberali dvomi prípadmi, keď sa uvedené znečistenie na rieke prejavilo predovšetkým v čase vyšších úhrnov dažďových zrážok. V prvom prípade sme v snahe odhaliť pôvodcu a príčiny znečistenia vykonali kamerové či farbiace skúšky,“ priblížil pre SITA.
Tieto skúšky však podľa jeho slov neodhalili jednoznačného pôvodcu, potvrdili ale znečistenie dažďovej kanalizácie, a to na viacerých miestach. Okresnému úradu Kežmarok preto SIŽP odporučila konať podľa zákona o environmentálnych záťažiach. „V druhom prípade sme začali výkon hlavného štátneho vodoochranného dozoru. Aj keď táto kontrola nie je ešte ukončená, odhalili sme pravdepodobný zdroj znečistenia. K tomuto sa ale budeme vedieť vyjadriť bližšie až po ukončení kontroly,“ poznamenal Vido.