Za unikátnou rekonštrukciou priestorov kasárne stojí Jaroslav Papp. Ten prišiel do Komárna ešte v roku 2000. „Po návšteve a prehliadke priestorov starej a novej pevnosti som premýšľal, ako by som mohol pomôcť procesu záchrany národnej kultúrnej pamiatky. V tej dobe bol v priestoroch pevnosti zrekonštruovaný mestom iba jeden objekt, a to objekt bývalej prachárne,“ spomína. S kolegom Jozefom Magyaricsom založili v roku 2006 neziskovku Stará pevnosť Komárno a o 4 roky uzatvorili s mestom nájomnú zmluvu na objekt Bastion Madony v novej pevnosti na účely firemných spoločenských akcií.
Drahá zima
Keďže mali úspech, vyhliadli si časť kasárenskej budovy v novej pevnosti, tzv. stredný rizalit, priestory ktorého v minulosti sa využívali ako vojenská kaplnka. S magistrátom uzatvorili nájomnú zmluvu a objekt o veľkosti 1 200 štvorcových metrov kolaudovali v roku 2020. Ponúka možnosti ubytovania, stravovania a relaxácie návštevníkov. V zime sa tu však neubytujete.
„Je to pamiatkový objekt bez možnosti zateplenia a prevádzkové náklady na vykurovanie elektrinou sú nefinancovateľné,“ vysvetľuje. Súčasťou rekonštrukcie sú ďalšie tri projekty. Okrem informačného strediska a apartmánov je to i remeselný pivovar. V ňom si budú návštevníci môcť pozrieť samotný proces varenia piva. Rekonštrukcia by sa mala dokončiť koncom tohto roka.
Miesto v UNESCO
Protiturecká pevnosť v Komárne je pevnosť vystavaná v dvoch obdobiach. Na základoch staršieho hradu sa začala v roku 1546 výstavba starej pevnosti a v roku 1658 novej pevnosti. Dňa 31. mája 1963 bol súbor siedmich objektov starej a novej pevnosti vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Spolu s fortifikačným systémom mesta Komárno, vytvoreným v období napoleonských vojen, tvorí protiturecká pevnosť Komárňanský pevnostný systém alebo aj Pevnosť Komárno. Tento systém je najväčším fortifikačným komplexom na Slovensku a je zapísaný do predbežného zoznamu svetového dedičstva UNESCO.