Výhra pre koalíciu aj nezaradených
Radoslav Štefančík, politológ
Termín je výhodný pre súčasné parlamentné strany, lebo ešte dostanú finančný príspevok, ktorý im prináleží za voľby 2020. Vyhovuje to aj poslancom, ktorí sú momentálne nezaradení a v súčasnosti nemajú predstavu, na akej kandidátke pôjdu do volieb. Pozitívom to môže byť aj pre nové strany, ktoré teraz vznikajú alebo vznikli. Obštrukcia pri zmene legislatívy by mohla v parlamente nastať len pri nezaradených poslancoch, ktorí by si radi predĺžili pobyt v Národnej rade čo najdlhšie, lebo vedia, že po ďalších voľbách sa sem už dostať nemusia.
Viac času na kampaň
Aneta Villági, politologička, prodekanka FiF UK
Opozičné strany viackrát preferovali čo najskorší termín volieb, pre túto časť politického spektra je to teda menej výhodné. Zo súčasnej koalície bola strana OĽaNO tou, ktorá preferovala čo najneskorší termín a môže to vyhovovať aj strane SaS, ktorá sa aktuálne potrebuje tiež skonsolidovať po prepade preferencií. Potrebujú si pripraviť volebnú kampaň a začať mobilizovať a presviedčať voličov o svojej relevantnosti. Opozičné strany sa totiž pripravujú na voľby od prvého dňa.
Sú dva varianty vývoja
Eduard Burda, dekan Právnickej fakulty UK
V zásade sa hovorí o dvoch možnostiach. Tá prvá je taká, že je potrebné prijať ústavný zákon 90 poslancami, ktorý by to volebné obdobie skrátil, ale to je dlhší legislatívny proces. Druhý variant je, že bude stačiť uznesenie Národnej rady SR a tým sa k určitému dátumu rozpustí parlament a môže prísť k určitému dátumu k novým voľbám. A teraz je otázka, či to bude 76 hlasmi alebo 90 hlasmi. Závisí od toho, ako sa dohodnú. Následne predseda parlamentu vyhlási termín volieb.