550 miliónov chýba
Výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská objasňuje, že by šlo o zlú situáciu, ak by sa nedohodli. „Tam je veľmi nepríjemný fakt, že by si musel pacient platiť aj lieky, ktoré by mu takýto lekár predpísal,“ hovorí. Ministerstvo zdravotníctva s nimi vraj nekomunikuje.
„Posledné stretnutie prebehlo ešte pred Vianocami. Na ňom sme si aj kvantifikovali, o koľko presne treba dofinancovať ambulantný sektor. Dospeli sme k nejakému konsenzu, lebo to stretnutie prebiehalo aj za prítomnosti zdravotných poisťovní a v podstate odvtedy nejaká iná komunikácia nie je,“ pripomína Trenčanská.
Podľa nej to pritom nie je len o cenách energií a celý sektor, z ktorého zväz zastupuje časť ambulancií, potrebuje 550 miliónov eur, ktoré chýbajú. „Pokiaľ sa bavíme čisto o stabilizácii, že nikto nič nejde rozvíjať, nebude kupovať nové prístroje, tak pri všetkých privretých očiach sme sa zhodli na sume 300 miliónov eur navyše k rozpočtu,“ dodáva Trenčanská.
Vraj pár dní
Nový Čas oslovil aj ministerstvo zdravotníctva pod vedením Vladimíra Lengvarského, ako to bude fungovať. „Rokovania k tejto téme pokračujú. Rezort zdravotníctva vyvíja maximálne úsilie, aby sme do konca tohto týždňa oznámili zástupcom ambulantného sektora, ale aj verejnosti riešenie problémov súvisiacich nielen s nárastom cien energií,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková. Všeobecná zdravotná poisťovňa uviedla, že rokujú.