Uviedli to v pondelok regulačné úrady EÚ pre finančný a energetický trh. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Krajiny EÚ sa v decembri 2022 dohodli na strope pre veľkoobchodné ceny plynu na úrovni 180 eur za megawatthodinu (MWh), ktorý začne platiť od 15. februára. Cieľom je vyhnúť sa rekordne vysokým cenám, ktorým Európa čelila minulý rok po tom, ako jej Rusko znížilo dodávky.
Cenový strop by sa mal automaticky aktivovať v prípade, že cena termínových kontraktov na kľúčovom holandskom virtuálnom trhu Title Transfer Facility (TTF) tri dni po sebe prekročia 180 eur za MWh a súčasne musí byť vyššia ako priemerná svetová cena skvapalneného zemného plynu (LNG) najmenej o 35 eur.
Európsky úrad pre cenné papiere a trhy (ESMA) však v pondelok vo svojej správe uviedol, že ak sa ceny plynu priblížia k úrovni, ktorá by aktivovala cenový strop, účastníci trhu pravdepodobne zmenia svoje správanie, aby sa vyhli jeho spusteniu alebo sa naň pripravili.
"Aj keď sa toto správanie javí ako racionálne na individuálnom základe, mohlo by spustiť významné a náhle zmeny širšieho trhového prostredia, ktoré by mohli ovplyvniť riadne fungovanie trhov a v konečnom dôsledku aj finančnú stabilitu," upozornil ESMA.