Pravidlá prípravy
1. Prevaríme vodu a chvíľu počkáme, aby mala menej ako 100 stupňov, optimálne 90.
2. Bylinky zalejeme.
3. Obvyklá dávka je 1 - 2 lyžičky na jeden hrnček.
4. Premiešame.
5. Prikryjeme a necháme lúhovať približne 10 minút.
6. Niektoré bylinky po dlhšom čase zhorknú a tak je dobré ich pred pitím z pohára vybrať.
POZOR na kombinácie s liekmi!
Bylinky majú vplyv na účinnosť liekov. Ak teda oboje kombinujete, určite si nezabudnite v príbalovom letáku lieku či bylinkového čaju preveriť, či sa nebudú navzájom negatívne ovplyvňovať.
Cesnak napríklad znásobuje účinok liekov proti bolesti, horúčke a zápalu, ale aj liekov na riedenie krvi, vysoký krvný tlak a viacerých liekov, ktoré pôsobia na pečeňový metabolizmus.
Ginko by nemali užívať ľudia s poruchou zrážania krvi.
Echinacea sa neodporúča pacientom, ktorí trpia špecifickými ochoreniami, ako sú skleróza multiplex, cukrovka 1. typu či reumatoidná artritída.
Ľubovník bodkovaný neužívajte, ak sa liečite na vysoký krvný tlak či epilepsiu, alebo v prípade, že užívate hormonálnu antikoncepciu vo forme tabliet. Dokáže totiž ich účinok znížiť.
Každá rastlinka má v sebe viac ako tabletka
Svetlana Komar, farmaceutka z portálu Fytoterapia
Napríklad túžobník brestový (Filipendula ulmaria) má v sebe aj saliciláty, známe protizápalové latky, aj esenciálne oleje, bio flavonoidy, taníny a iné. Táto prírodná kombinácia v jednej rastline účinkuje z jednej strany na zastavenie zápalu, z druhej strany má protivírusové účinky. V jednej tablete to neexistuje. Ak sa k túžobníku pridá známy nechtík lekársky (Calendula officinalis), ktorý je zdrojom tukorozpusnych vitamínov, flavonoidov, inulínu a iných látok, dá sa jeho účinok oveľa zvýšiť!