"Klimatické zmeny zvyšujú zraniteľnosť voči obchodeniu s ľuďmi. Aj keď chýba systematická svetová analýza dopadu klimatických zmien na obchodovanie s ľuďmi, štúdie na úrovní komunít z rôznych častí sveta ukazujú, že hlavnou príčinou obchodovania s ľuďmi sú katastrofy spôsobené počasím," uvádza UNODC.
Následky klimatických zmien postihujú predovšetkým chudobné farmárske, rybárske a iné komunity, ktoré sa spoliehajú pri zaobstarávaní obživy na prírodné zdroje. Keď o zdroj obživy prídu, musia opustiť svoj domov a pripojiť sa k inej komunite. Vtedy sa stávajú ľahkou korisťou pre obchodníkov s ľuďmi, uviedol hlavný autor štúdie UNODC Fabrizio Sarrica.
V správe UNODC sa uvádza, že nárast obchodovania s ľuďmi bol spozorovaný napríklad v Bangladéši alebo na Filipínach po ničivých cyklónoch a tajfúnoch, pre ktoré milióny ľudí odišli zo svojho bydliska. Štúdia poukazuje aj na Ghanu a Karibik, kde je migrácia spôsobená zvyšujúcou sa hladinou morí alebo hurikánmi.
Štúdia UNODC vznikla na základe údajov zo 141 krajín zozbieraných medzi rokmi 2017 a 2020. Bola tiež vykonaná analýza 800 prípadov zo súdov.
Ďalším rizikovým faktorom pre rast obchodovania s ľuďmi je podľa UNODC aj vojna na Ukrajine. Aj keď väčšina obetí obchodovania s ľuďmi pochádza z konfliktov v Afrike a na Blízkom východe, na Ukrajine pred vojnou utekajú milióny ľudí, čo vyvoláva nebezpečnú situáciu. Preto je dôležité pomáhať krajinám susediacom s Ukrajinou a ukrajinským úradom, uviedol vedúci odboru pre obchodovanie s ľuďmi a prevádzačstvo z UNODC Ilias Chatzis.