Ako o tom informoval portál The Sun, odborníci z USA zistili, že pitie obľúbených nápojov môže viesť k nebezpečnému nárastu hladiny cukru v krvi. Vysoká hladina potom môže poškodiť cievy a nervy, ktoré ovládajú srdce.
Sladké nápoje obsahujú vysoké množstvo cukru nazývaného tiež fruktóza, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ovocí a zelenine a v prírodných ovocných šťavách a mede. Už predchádzajúce štúdie zistili, že tieto nápoje zvyšujú riziko vzniku cukrovky 2. typu. Novší výskum však dokázal, že v ohrození je najmä srdce. Vedci z Harvardu sledovali stravu viac ako 40 000 ľudí, aby zistili, ako cukor ovplyvňuje ich zdravie. Zistili, že pitie ovocných džúsov môže zvýšiť riziko cukrovky 2. typu, ale nemá vplyv na zdravie srdca. Avšak konzumácia čerstvého ovocia je oveľa zdravšia a nevedie k zvýšeniu rizika srdcových problémov alebo cukrovky.
Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že konzumácia malého množstva cukru každý deň je v poriadku. Nepriaznivé výsledky priniesli údaje zo Spojeného kráľovstva, kde väčšina dospelých a detí konzumuje jeho nadbytok. Ide o nebezpečné štatistiky, keďže je dokázané, že sladidlá môžu v neskoršom veku ovplyvniť pamäť. Odborníci tvrdia, že potraviny, ktoré by sme mali obmedziť sú aj sladkosti, koláče, sušienky, čokoláda a šumivé nápoje.
Medzi ďalšie negatívne dopady patrí spomalenie metabolizmu, ktorý súvisí so zvýšeným rizikom cukrovky a zníženie citlivosti chuťových pohárikov na cukor, čo vedie k ďalšej spotrebe fruktózy. Šokujúcim zistením je, že nápoje bez cukru môžu byť pre zdravie rovnako škodlivé, ako tie s ich nezdravo vysokým obsahom.