"V posledných desiatich rokoch som robil veľa pre to, aby som chránil ľudské práva. Ale v tento moment mi došlo, že moja misia na pomoc ostatným prináša veľké riziko pre moju rodinu," povedal Osečkin CNN v rozhovore poskytnutom z Francúzska, kde v roku 2015 požiadal o azyl a kde má neustálu policajnú ochranu. Teraz je nádejou pre čoraz viac ľudí, vysokopostavených Rusov, ktorí zbiehajú na Západ kvôli nespokojnosti s ruskou vojnou na Ukrajine. Medzi takými sú aj bývalí generáli a zamestnanci tajných služieb.
CNN about me and our mission. https://t.co/93jXF06n7X pic.twitter.com/p8opi0D3g3
— Vladimir Osechkin Gulagu.net (@Vlad_Osechkin) January 25, 2023
Ruský prezident Vladimir Putin už mnohokrát preukázal, že je odhodlaný zneškodniť nepriateľov Kremľa aj za hranicami Ruska. Na Osečkina bol v Rusku vydaný zatykač v neprítomnosti a je na zozname hľadaných osôb. Francúzsko mu ponúklo útočisko, nájsť bezpečnosť je ale oveľa ťažšie. Jeho prácou ako investigatívneho novinára a protikorupčného aktivistu je poznať tajomstvo ruského štátu, čo do istej miery pomáha. Dvakrát, vypovedal Osečkin , sa k nemu dostal skôr tip, že sa ho niekto chystá zavraždiť, ako samotný vrah.
V roku 2011 založil Gulagu.net, ľudskoprávnu organizáciu bojujúcu proti korupcii a mučeniu v Rusku, ktorá viedla sériu vyšetrovaní ruských inštitúcií a vinila ich z rôznych zločinov. Práca Gulagu.net však nadobudla medzinárodný rozmer po tom, ako sa ruské tanky vlani vo februári prevalili cez ukrajinskú hranicu. Jedno z vyšetrovaní, ktoré sa zaoberalo údajným znásilňovaním mužov držaných v ruských väzniciach, sa stalo podnetom pre skupinu dôstojníkov Federálnej služby bezpečnosti (FSB), aby sa stali whistleblowermi. Gulag.net potom zverejnil sériu listov, údajne od zamestnancov FSB, v ktorých vyjadrovali nesúhlas so smerovaním Ruska a vojnou na Ukrajine.