Schvália 30. september?
Do pár dní by poslanci mali rozhodnúť aj o samotnom termíne predčasných volieb, pričom najčastejšie sa spomína 30. september. Na tomto dátume sa dohodli strany bývalej koalície, otázne je, či sa im opäť podarí dať dokopy potrebných 90 hlasov. Opozícia tvrdo bojuje za skorší termín a hovorí o júni, prípadne aj o máji.
Občania by mali mať možnosť skrátiť volebné obdobie
Radoslav Procházka, ústavný právnik
- Vhodnosť dostupnosti referenda pri skracovaní volebného obdobia je medzi právnikmi aj neprávnikmi predmetom sporu už dobrých dvadsať rokov. Ja osobne som presvedčený, že ak túto možnosť dostane 90 poslancov, mala by patriť aj občanom, ktorých títo poslanci zastupujú. Platí to, samozrejme, za predpokladu, že dopracovať sa k platnému výsledku referenda zostane rovnako zložité ako dnes. Ak sa totiž nájde najskôr 350-tisíc ľudí, aby si to petíciou vypýtali, a následne približne 2,2 milióna ľudí, ktorí aj naozaj prídu hlasovať, je to dôkaz takej občianskej mobilizácie, aká si zaslúži právnu úpravu. Pri takomto vzopätí by alternatívou boli len menej pokojné a menej usporiadané formy nesúhlasu s politickou reprezentáciou.
Parlament a vláda majú mať dostatočný čas
Radoslav Štefančík, politológ
To, že nebude existovať možnosť schváliť skrátenie volebného obdobia v referende, považujem za správne. Parlament, ako aj vláda sú volené na štyri roky a majú mať dostatočný čas na to, aby zrealizovali svoje predvolebné sľuby. Niektoré ich rozhodnutia nemusia byť veľmi populárne, ale sú správne. Dobrí politici by mali robiť tie správne rozhodnutia, nie tie populárne, a skôr by mali tie správne rozhodnutia robiť populárnymi. Pokiaľ by existovala možnosť, že ľud môže kedykoľvek rozpustiť parlament a vyhlásiť predčasné voľby, mohlo by sa stať, že by antisystémové strany mali potrebu každé volebné obdobie iniciovať referendum. Tých 350-tisíc podpisov potrebných na vyhlásenie referenda zase nie je až tak veľa.
Boli by sme ako Lotyšsko a Lichtenštajnsko
Vincent Bujňák, expert na ústavné právo
Zavedením možnosti odvolať parlament prostredníctvom ľudového hlasovania by sa Slovensko pripojilo k dvom štátom, ktoré to takto v Európe pri celoštátnom parlamente majú. Sú nimi Lichtenštajnsko, ktoré v tejto veci nemá žiadne časové obmedzenia, a Lotyšsko, ktoré vylučuje konanie takéhoto ľudového hlasovania v prvom a poslednom roku riadneho volebného obdobia. Napríklad prípadný platný výsledok nedávneho referenda by u nás zaviedol lichtenštajnský model. Ľudové hlasovanie o odvolaní parlamentu by bolo prípustné aj niekoľko týždňov po riadnych parlamentných voľbách, a to v každom volebnom období.