1. Hlavice na trojku
Najlepšie je, ak hlavice necháme nastavené okolo stupňa 3. To nám zabezpečí tepelnú pohodu aj v miestnostiach, kde sa zdržujeme najviac. Pri odchode na viac dní nastavme hlavice na stupeň 2. Stupeň 4 využívajme len pre pohodu starších ľudí, prípadne len krátkodobo na vykurovanie kúpeľne. Pozor, ak je radiátor prikrytý hrubým závesom, schovaný za nábytkom alebo sa na ňom suší oblečenie, prúdenie tepla do miestnosti je obmedzené a v izbe je zima.
2. Lepšia je vyššia vlhkosť
Tepelná pohoda vo vykúrenej miestnosti do veľkej miery závisí od vlhkosti vzduchu. Ideálne je udržiavať ju na úrovni 50 - 60 %. V zime je vlhkosť v interiéri nízka, no môžeme ju zvýšiť napríklad pomocou odparovačov vody, kvetov alebo akvárií. Pri vyššej vlhkosti vzduchu nám stačí totiž menej kúriť. Pri vlhkosti vzduchu 30 % a teplote 23 °C totiž pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %. Môžeme tak ušetriť až 12 % energie.
3. Kúrenie nevypínajte úplne
Ak odchádzame v zime na dlhšie obdobie z domu, stačí v miestnostiach udržiavať teplotu 16 - 18 °C. Nevypínajme však kúrenie úplne. Je podstatne drahšie vykúriť celkom studené a vlhké miestnosti, ako v nich udržiavať minimálnu teplotu. Na podchladených stenách môže dochádzať aj k vzniku plesní, čo môže spôsobovať zdravotné problémy.