V rámci súčasnej štúdie vystavili vedci 70 mravcov vzorkám moču odobratých od zdravých myší ale aj od hlodavcov s nádorovým ochorením. Po troch pokusoch boli mravce schopné rozlíšiť zápach moču zdravých jedincov od moču, ktorý zapáchal rakovinou. Podľa vedcov je to preto, že majú veľmi citlivý čuchový systém.
"Pomocou asociatívneho učenia sme ich naučili spájať daný pach - rakovinu - s odmenou a po niekoľkých málo pokusoch sa asociáciu naučili," vysvetlila d 'Ettorreová. "Preukázali sme, že mravce dokážu rozlíšiť moč zdravých myší od moču myší s nádorom. To sa viac podobá reálnej situácii ako použitie kultivovaných rakovinových buniek," dodala vedkyňa s tým, že ju prekvapilo, ako sú mravce efektívne a spoľahlivé.
V rámci ďalších výskumov chcú vedci zistiť, či mravce dokážu to isté pri ľudskom moči. Existujú tiež elektronické zariadenia, ktoré dokážu zo vzoriek moču odhaliť určité typy rakoviny - napríklad močového mechúra, prsníka alebo prostaty. Ľudský nos však pach rakoviny v moči zachytiť nedokáže.