4. Počkajte, kým to príde
Profesor Espie radí: "Ak sa zobudíte, dajte si štvrťhodinu bez toho, aby ste sa pozerali na hodiny. Ak to nepomôže, vstaňte a choďte na pokojné miesto a robte niečo pasívne, napríklad čítajte, ale nenechajte sa zlákať pozerať na obrazovku," hovorí odborník s tým, že keď sa vám začne chcieť spať, vráťte sa do postele.
"Ľudia sa zaseknú, nechcú rušiť svojich partnerov a snažia sa ležať v pokoji, kým nezaspia, ale vstávanie reštartuje váš systém, takže po návrate do postele môžete rýchlejšie zaspať," cieľom tohto je podľa profesora zabrániť tomu, aby sa z ľudí stali pozorovatelia hodín, ktorí ležia celé hodiny a nespia.
5. Horúci relax
Kúpeľ alebo sprcha môžu telo oklamať, aby sa unavilo. Psychologička a neurologička Lindsay hovorí: "Ak si dáte teplý kúpeľ, umelo zvýšite telesnú teplotu. Keď vyjdete z teplej sprchy, vaša telesná teplota začne prirodzene klesať, čím napodobníte pokles teploty, ku ktorému dochádza pri zaspávaní, a budete sa cítiť ospalejší."
Štúdia Texaskej univerzity z roku 2019 zistila, že najlepší čas na kúpeľ, ktorý navodzuje spánok, je približne 90 minút pred spaním.