EÚ znova potvrdila postoj, že najefektívnejším nástrojom v boji s týmto problémom je ochrana vonkajšej schengenskej hranice a efektívne riešenie návratovej politiky. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.
Ministri diskutovali aj o využívaní nástrojov tlaku nelegálnej migrácie na členské štáty EÚ prostredníctvom efektívnejšej spolupráce s tretími krajinami v oblasti návratovej politiky. Počet nelegálnych migrantov a žiadostí o azyl v roku 2022 v porovnaní s predchádzajúcim rokom výrazne narástol a dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2015.
"Podľa môjho názoru tretie krajiny, ktoré pri návratoch a readmisiách nespolupracujú, by to mali zo strany Európskej únie aj pocítiť," vyhlásil na rokovaní Mikulec. "Nesmieme sa báť využívať všetky nástroje, inak si myslím, že pokrok v oblasti výkonov návratov bude i naďalej nedostatočný," zdôraznil.
Krajinám, ktoré nespolupracujú, by bolo vhodné uložiť vízové reštrikcie. Mikulec varoval, že "v opačnom prípade sa znižuje kredibilita mechanizmu". Potrebné je podľa neho adekvátne reagovať už pri prvých signáloch zhoršujúcej sa spolupráce tretích krajín. Okrem toho by sa mali plne využívať ustanovenia návratovej smernice a existujúce readmisné dohody EÚ s tretími krajinami či kapacity Frontexu, zdôraznil.