"Nie, momentálne sa o tom neuvažuje, aj keď pravidelne vyhodnocujeme finančnú výhodnosť úverov z plánu obnovy a odolnosti," uviedla pre TASR Lívia Vašáková, generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na Úrade vlády SR, ktorá plní funkciu Národnej implementačnej a koordinačnej autority (NIKA).
O pôžičky z fondu na podporu obnovy a odolnosti EÚ je možné požiadať do konca augusta tohto roka. Ich prednosťou by mali byť výhodné podmienky čerpania aj splácania, keďže Európska komisia (EK) si vie požičať lacnejšie ako väčšina členských krajín EÚ.
Vašáková upozornila, že finančná výhodnosť úverov je len jedna strana mince. Tou druhou je identifikácia ekonomicky návratných investičných projektov, ktoré by dokázalo Slovensko realizovať v stanovenom časovom rámci, teda do konca roka 2026.
"Vzhľadom na skutočnosť, že do ekonomiky budú v najbližších rokoch prúdiť investície z dvoch veľkých zdrojov – plánu obnovy, ako aj eurofondov, otáznou je aj absorpčná schopnosť ekonomiky. Aj kvôli vyššie uvedenému sa Slovensko v prípade mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti zatiaľ rozhodlo plne koncentrovať na realizáciu Plánu obnovy a odolnosti SR financovaného z grantovej časti mechanizmu a jeho aktualizáciu, vrátane časti REpowerEU," vysvetlila Vašáková.