Situácia už totiž aj pre zvýšené ceny energií začínala byť naozaj kritická. Hrozilo dokonca, že pacienti si za všetky ambulantné výkony budú platiť sami. Hrozba je zažehnaná, aj keď situácia zďaleka nie je ružová. Našli sa síce peniaze na zastavenie krízy, nie však na rozvoj ambulancií či na kúpu nových prístrojov. Nového ministra zdravotníctva čaká problém.
V posledných dňoch to s ambulanciami vyzeralo všelijako. Časť ambulantných lekárov navrhovala, že zavedie poplatky, ktorými si pacienti budú na ambulantnú starostlivosť priplácať. Iní zas upozorňovali, že takýto návrh nemá veľmi oporu v zákone. Ministerstvo zdravotníctva a ambulancie sa však napokon dohodli na dofinancovaní tohto sektora a katastrofe zabránili. Ambulancie tak majú dostať 283 miliónov eur navyše. Táto suma sa proporčne rozdelí pre všeobecnú a špecializovanú starostlivosť.
Všeobecným ambulanciám poputuje 73 miliónov eur a špecializovaná ambulantná starostlivosť si polepší o 210 miliónov eur. Takéto riešenie situácie oznámil lekárom poverený premiér Eduard Heger po rokovaní so zástupcami ambulantného sektora. Ubezpečil tiež, že poplatky pre pacientov sa zavádzať nebudú.
Rokovania o energiách
Ambulancie sú na tom zle už dlho, ale v poslednom období sa ocitli v kríze najmä pre zvýšené ceny energií, pričom mesačné faktúry v niektorých prípadoch narástli až na 800 eur. „Ešte nás čakajú rokovania s ministerstvom hospodárstva o tom, akým spôsobom zabezpečiť, aby ambulancie nepocítili zvýšené platby za energie,“ povedal v tej súvislosti dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Uviedol tiež, že ambulantní poskytovatelia starostlivosti a zdravotné poisťovne by mali do konca mesiaca podpísať zmluvy s platnosťou na jeden rok.