V medziročnom porovnaní je benzín na podobných úrovniach ako vlani v takomto období, respektíve je mierne drahší, o 1,3 %. Stále je ale medziročne výrazne drahšia nafta, ktorej cena je až o približne 15 % vyššia ako vlani.
Ceny ropy Brent počas ostatných troch týždňov rastú. Z úrovne necelých 80 dolárov za barel sa dostali až smerom k úrovni 89 dolárov za barel. V úvode tohto týždňa sa ceny ropy nachádzali nad 88-dolárovou hranicou a postupne mierne klesli k hladine 86 dolárov za barel. Následne však opäť vzrástli a v závere týždňa sa znova obchodovali nad 88-dolárovou hladinou.
Pod aktuálne zvyšovanie cien na ropnom trhu sa podľa analytičky naďalej podpisujú predovšetkým očakávania súvisiace s oživením čínskeho dopytu po rope a pohonných látkach. „Očakáva sa totiž oživenie čínskej ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy, dopyt v tejto krajine preto významne ovplyvňuje ceny na svetovom trhu. Na druhej strane, smerom nadol ropu tlačia obavy z prípadnej recesie v EÚ aj v USA,“ konštatovala Glasová.