Mačacia DNA prezradila nielen čosi o našich predkoch, ale dáva nám aj nádej pri liečbe vážnych chorôb. Na univerzite v Missouri sa vedci zaoberali domestifikáciou, teda zdomácnením mačiek pomocou výskumu ich genetického kódu. Už dlho sa vie, že mačky patria medzi zvieratá, ktoré človeka sprevádzajú mnoho tisícročí, aby doslova vypomáhali v domácnostiach.
Chlpatí cestovatelia
Dávna DNA ukázala, že prvé mačky pozvali ľudia do svojich domovov v časoch, keď sa usadili ako poľnohospodári natrvalo v dedinách a mestách. Svoju úrodu obilia i iných potravín si totiž odkladali v sýpkach a skladoch, ktoré boli doslova rajom pre myši i iné hlodavce. Mačky tak prišli človeku včas na pomoc a túto svoju úlohu si zachovali až do dnešných dní.
Na rozdiel od iných domácich zvierat ako napríklad koní či dobytka, ktoré boli domestifikované v rôznom čase na rozličných miestach sveta, mačka bola domestifikovaná iba raz. Stalo sa tak na území úrodného polmesiaca, teda dnešného Blízkeho východu. Odtiaľ už cestovalo toto nezávislé a zbožňované zviera s ľuďmi po celej planéte.