Chátrajúca ruina
Po poprave Husajna v roku 2003 obsadila monumentálnu stavbu americká armáda. Tá si tam počas operácie v Iraku spravila veliteľské stanovište až do roku 2011. „Miestni dodnes tvrdia, že všetko, čo malo cenu, bolo z paláca Američanmi odvezené. Dnes je z neho opustené miesto v troskách. Nik sa oň nestará a slúži ako akési miesto stretnutí miestnej omladiny. V jeho okolitých záhradách mnoho ľudí „piknikuje“, po jeho útrobách sa zvedavo premávajú mladí tínedžeri,“ uzavrel Robert.
Kto bol Husajn?
Narodil sa v pastierskej rodine a na vlastnej koži zažil hrubé správanie nevlastného otca. Už ako mladý sa zapojil do panarabskej revolúcie. Po prevrate pôsobil vo funkcii viceprezidenta a postupne si vo vláde vybudoval veľmi silnú pozíciu, takže v Iraku de facto vládol už pred tým, ako bol oficiálne menovaný.
V priebehu svojej vlády okolo seba vyvinul silný kult osobnosti, takže sa vo funkcii udržal i počas iránsko-irackej vojny v rokoch 1980 – 1988 a vojny v Zálive roku 1991, ktoré pre Iračanov a Irak znamenali okrem poklesu životnej úrovne aj hospodársky pád. V roku 2003 padlo v USA definitívne rozhodnutie na vpád do Iraku. Bagdad bol obsadený 9. apríla 2003 a Husajn bol zbavený moci, zajatý a odsúdený na trest smrti obesením.