Najviac ich bolo v Jasnej v Nízkych Tatrách, 14 úrazov evidovali na severnej strane Chopka a päť na južnej. Horská záchranná služba preto opakovane kladie dôraz na prevenciu. Návštevníkov vysokohorských oblastí vrátane lyžiarskych stredísk upozorňuje, aby dodržiavali odporúčania a pokyny HZS, pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, takzvaný Biely kódex, a dbali na svoju bezpečnosť.
Okrem najčastejších poranení kolien, rúk, hlavy a rezných poranení ošetrili horskí záchranári aj vážne zlomeniny predkolenia a zlomeninu stehennej kosti. Mimo lyžiarskych tratí zasahovali v siedmich prípadoch. „Či budeme na lyžiarskom svahu alebo na turistike v horách, vždy by sme mali mať na mysli už spomínanú svoju bezpečnosť, ale aj bezpečnosť ľudí okolo nás. Buďte pozorní, všímajte si počas lyžovania či túry v horách rôzne znaky, ako je mostík, lavička, posed, rebríky, označenie stožiara v lyžiarskom stredisku, ďalej si všímajte smerovníky a najmä farebné značenie trasy, aby ste v prípade nehody vedeli čo najpresnejšie povedať, kde sa nachádzate,“ radia horskí záchranári.
Najspoľahlivejším ukazovateľom polohy sú pre záchranárov HZS GPS súradnice. Turistom či lyžiarom preto radia osvojiť si vyhľadávanie GPS polohy v telefóne. Výraznou mierou tak môžu pomôcť nielen sebe, ale aj zranenému či uviaznutému. Rovnako takto môžu uľahčiť prácu samotnej HZS. Tá zároveň odporúča stiahnuť si jej aplikáciu. Vďaka nej vedia horskí záchranári v rozmedzí niekoľkých metrov určiť, kde sa hľadaná osoba nachádza. „Stlačením tlačidla odošlete núdzovú správu a zároveň ste prepojení na Operačné stredisko tiesňového volania HZS. Okrem GPS polohy zdieľate zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc,“ dodali horskí záchranári.