Inkognito návšteva
Návšteva Čaputovej v Prahe vyvolala aj polemiku, keďže prezidenti krajín sa zvyčajne neobjavujú pri víťazovi volieb hneď po oznámení prvých výsledkov. Prekvapivo zneli aj slová, že v prípade, ak by vyhral Andrej Babiš, tak slovenská hlava štátu by sa po boku jeho súpera asi neukázala. „V tom prípade by to mala ako taký inkognito výlet do Prahy,“ dodal Pavel.
Súčasný prezident Miloš Zeman konštatoval, že verí, že prezidentka SR by išla zagratulovať aj Babišovi. Za neobvyklé to označuje aj diplomat a exminister zahraničia Ivan Korčok. „Pokojne to možno vnímať ako neobvyklé, ale bez pochýb ide o gesto, ktoré nielenže nebolo žiadnym prešľapom, ale vnímam ho ako cielený a uvážený politický krok, ktorým chcela prezidentka SR ešte posilniť svoj postoj k novému českému prezidentovi,“ povedal Korčok.
Mala by vysielať signály stranám
Radoslav Štefančík, politológ
Návštevou v Prahe neodštartovala kampaň, chcela vyjadriť sympatie voči víťazovi volieb. Jej šance zostať prezidentkou ďalších 5 rokov sú otázne. Do svojej prvej prezidentskej súťaže vstupovala ako neznáma osoba, ktorá nemá za sebou politickú minulosť a podarilo sa jej vyhrať. Teraz bude hrať úlohu aj to, ktoré strany sa k nej priklonia. Úradujúci prezident sa s oznámením kandidatúry ponáhľať nemusí, ale minimálne by mohla vysielať signály k stranám, aby sa aj oni vedeli zariadiť.
Skôr gesto k susedovi
Martin Slosiarik, sociológ, agentúra Focus
Ako prezidentka sa z hľadiska dôvery obyvateľov pohybuje na vrchole rebríčka. Ak sa rozhodne opätovne ísť kandidovať, bude patriť medzi favoritov a v súčasnosti sa hľadá skôr jej vyzývateľ. Hľadá sa aj interpretácia toho, prečo a ako sa v Prahe objavila. Nečítal som to ako štart kampane, skôr ako gesto voči nášmu susedovi a signál o spolupráci do budúcnosti. Prezidentka si môže dovoliť komfort, že nemusí oznamovať svoju kandidatúru teraz, ale mala by tak spraviť do mája - júna.