Výskumníci dospeli k záveru, že päť minút chôdze každou polhodinou je frekvencia, ktorá najviac zmierňuje nepriaznivé účinky sedenia. Je to jediná možnosť, ktorá významne znižuje hladinu glukózy v krvi i krvný tlak, teda zakaždým merané rizikové faktory
"Táto možnosť mala dramatický vplyv na to, ako účastníci reagovali na ťažké jedlá, a znížila nárast hladiny cukru v krvi o 58 percent v porovnaní s celodenným sedením," uviedla vo vyhlásení univerzita.
Okrem toho vedci počas testov pravidelne merali náladu, únavu a úroveň kognitívnych schopností účastníkov. Všetky režimy chôdze, s výnimkou minútovej chôdze každú hodinu, viedli k výraznému zníženiu únavy a zlepšeniu nálady.
Sedavým životným štýlom sa tiež zaoberala francúzska fyziologička Audrey Bergouignanová. "U štíhlych zdravých ľudí (pripútaných na lôžko kvôli experimentu) sme už po niekoľkých dňoch pozorovali metabolické poruchy zhodné s tými, ktoré sme pozorovali u diabetikov alebo obéznych ľudí, najmä vo využívaní lipidov a cukrov v organizme," uviedla vedkyňa. Sedavý spôsob života podľa nej doslova narúša metabolizmus.
Podobne, keď fyziologička požiadala ľudí, ktorí urobili 12.000 krokov denne, aby znížili svoju aktivitu na 2000 krokov denne, už po desiatich dňoch videla "škodlivé účinky nehybnosti". Tento trend však podľa nej možno zvrátiť. Stačí, aby ľudia robili čokoľvek pre to, aby sa viac hýbali, napríklad pravidelne vstávali od počítača, zvolili schody namiesto výťahu a pri telefonovaní sa prechádzali.