Ak by sa výsledok podľa riaditeľa porovnal s rokom 2020, ktorý reflektoval obdobie vlády Petra Pellegriniho, tak sa Slovensko zlepšilo o 11 priečok. Priblížil, že ambíciou vlády z jej programového vyhlásenia bolo zlepšiť umiestnenie Slovenska o 20 miest. "Podarilo sa im ho naplniť zhruba spolovice," doplnil.
Vzhľadom na konflikty, pád vlády a predvolebnú kampaň pred predčasnými voľbami sa zásadnejšie zlepšenie podľa Piška nedá očakávať.
Pozitíva v krokoch vlády je podľa neho možné napríklad vidieť v rozbehu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti či niektorých transparentných výberových konaniach. "Naopak, mnoho záväzkov protikorupčnej vlády nebolo splnených aj pre konflikty a oslabeniu akcieschopnosti vlády," priblížil Piško s tým, že je stále veľa priestoru na zlepšovanie. Rozpaky verejnosti podľa neho vyvolalo aj časté využívanie paragrafu 363 Trestného poriadku zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku.
Rebríček CPI zostavuje centrála Transparency International. CPI index väčšmi odráža vývoj v oblasti veľkej korupcie. Hodnotenie reflektuje predovšetkým vnímanie korupcie medzi manažérmi, investormi či slovenskými a zahraničnými expertmi.