Archeológovia v podtatranských Jánovciach priniesli nové zistenia: Toto sú výsledky druhého roku ich výskumu!
1. 2. 2023, 7:45 (aktualizované: 28. 3. 2023, 11:42)

Zdroj: Peter Novotný
Výsledky druhého roku archeologického výskumu posunulo dokumentovanie pohybu ľudí v oblasti podtatranskej obce Jánovce (okr. Poprad) o viac ako dvetisíc rokov na 4 000 pred našim letopočtom. Ako pre agentúru SITA vysvetlil archeológ Matúš Hudák, k zachytenej dobe bronzovej sa tak pridala aj doba kamenná.
Archeologický výskum v lokalite spoločne realizovali Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, súkromná spoločnosť Archeológia Spiš a Múzeum v Kežmarku. Realizáciu výskumu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Dohromady tam za obe sezóny objavili viac ako 3-tisíc nálezov rôzneho druhu.
„Sú tam zastúpené fragmenty keramiky, teda hlinených nádob, ktoré tamojší obyvatelia používali na varenie, stolovanie, ale aj technické nádoby. V posledný deň tejto sezóny sme našli fragment taviaceho téglika, ktorý sa používal na tavenie kovov,“ informoval SITA Dominik Repka z Katedry archeológie Filozofickej fakulty UKF.
Veľké zastúpenie mali podľa jeho slov aj kovové predmety, či už spony, fragmenty opaskov, ozdoby, náramky aj pracovné nástroje. „Ďalší súbor nálezov predstavujú prasleny, čiže zotrvačníky, ktoré boli používané pri spriadaní priadze. Máme tam aj rôzne dláta, vrták aj doklady remeselnej činnosti. Teda z oblasti od spracovania kovov, cez textilnú produkciu, kováčstvo, po spracovanie a opracovanie dreva,“ dodal.
Strana
1/2