Celkovo sme v rebríčku vnímania korupcie poskočili medziročne o sedem priečok vyššie, podľa expertov však nejde o veľký dôvod na oslavu.
1. Stagnujeme
Slovensku patrí v aktuálnom rebríčku vnímania korupcie 49. priečka spomedzi 180 hodnotených krajín, pričom ešte pred rokom bolo na 56. mieste. Zo sto bodov sme získali 53, teda len o jeden viac ako vlani, a na vyššie priečky sme sa posunuli skôr bez vlastného pričinenia.
„Citeľnejší posun v poradí je aj dôsledkom stagnácie či prepadu ďalších krajín podobnej úrovne,“ vysvetľuje Michal Piško, riaditeľ Transparency International Slovensko (TIS). Spomedzi krajín EÚ sme za sebou nechali len 7 - Cyprus, Maltu, Grécko, Chorvátsko, Rumunsko, Bulharsko a Maďarsko. To je z krajín EÚ najnižšie, konkrétne na 77. priečke.
2. Stíhanie a súdy
Za zlepšením postavenia Slovenska v rebríčku je predovšetkým „pokračujúce úsilie polície a prokuratúry pri odhaľovaní a stíhaní korupcie a zneužívania moci“. Pozitívny je značný nárast odsúdení za korupciu s úplatkom nad 5 000 eur, ktorá v minulosti tvorila iba malú časť rozhodnutí.
K najvýraznejším z veľkých uzavretých káuz roka 2022 zaraďujú aj odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika a viacerých bývalých úradníkov a policajtov. Na druhej strane, TIS si všíma aj pokles pri stíhaní korupčných trestných činov - zatiaľ čo v roku 2021 bolo stíhaných viac ako 250 osôb, v roku 2022 už len 168.