Až 60 % komunálneho odpadu z domácností tvorí totiž biologicky rozložiteľný materiál. Záhradkári vedia, že ide o drahocennú surovinu na prípravu kvalitného hnojiva. Aj preto väčšina z nich aktívne využíva kompostovanie. No ako kompostovať na sídlisku či priamo v byte?
Komunitné kompostéry
Viacerí obyvatelia bytových domov využili možnosť založiť si tzv. komunitnú záhradku, pričom jej prirodzenou súčasťou býva kompostér. „Nakŕmiť“ sa dá zeleným či drevitým odpadom zo záhonov alebo rozložiteľným materiálom z domácností. Práve miešanie dusíkatých a uhlíkatých látok je pre vznik kvalitného kompostu dôležité. Spoločný kompostér si však môžu zriadiť obyvatelia panelákov aj bez záhrad. Zariadenie stačí po dohode umiestniť do spoločných priestorov pivnice.
Domáci ekosystém
Ak nenájdete pochopenie pre ekologické správanie u svojich susedov, nedajte sa odradiť. Kompostovať môžete priamo vo svojej domácnosti. Bytový kompostér vo forme dizajnového kúsku váš interiér nenaruší. Umiestniť sa dá na balkóne či terase, v komore alebo v predsieni. A nemusíte sa báť, že si priestor „zamoríte“ nežiaducim zápachom. Správne kompostovanie, keď nie je materiál príliš mokrý a má dostatočný prívod vzduchu, nezapácha.
Vermikompostovanie
Predstavuje spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu prostredníctvom kalifornských dážďoviek. Budete potrebovať interiérový vermikompostér, podstieľku a dážďovky. Všetko si môžete zadovážiť cez internet. Pre začiatočníkov odporúčame kúpiť si už založený kompostér, aby ste sa vyhli sklamaniu z neúspechu. Vermikompostér sa skladá z niekoľkých poschodí, ktoré sa plnia postupne, pričom dážďovky môžu z jedného do druhého preliezať.
Čo patrí do nádoby
Na prípravu kvalitného kompostu musia byť aj suroviny kvalitné, teda aby neobsahovali pesticídy či iné nežiaduce látky. Vhodné sú vňate, stonky, šupky a odrezky z ovocia i zeleniny, recyklovaný papier (obaly z vajíčok, rolky z toaletného papiera), čajové vrecúška, bylinky, kvety, odumreté časti rastlín atď. Nikdy nedávajte do kompostu bioodpad živočíšneho pôvodu.
Výživné hnojivo
Asi po mesiaci „práce“ dážďoviek sa v spodnej časti kompostéra vytvorí tzv. dážďovkový čaj, ktorý sa po zriedení dá použiť na zálievku bytových rastlín, byliniek alebo ako postrek na listy. Po zaplnení druhého poschodia (cca do pol roka) sa na prvom nachádza výživný kompost, ktorý dodá živiny rastlinám v byte alebo v záhrade. Ak máte kompostu nazvyš, ponúknite ho „neveriacemu“ susedovi.