Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

V Banskej Bystrici už od začiatku roka produkujú nové ŠPZ-tky: Priekopnícky dizajn, a takto prebieha ich výroba!

V Banskej Bystrici už od začiatku roka produkujú nové ŠPZ-tky: Priekopnícky dizajn, a takto prebieha ich výroba!

Zdroj: fab

Reklama

Nové ŠPZ-ky vyrábajú v Banskej Bystrici. V Automobilových opravovniach Ministerstva vnútra SR sa už naplno rozbehla výroba nových tabuliek s evidenčným číslom vozidiel. Ich výroba v štátnej akciovej spoločnosti má priniesť úsporu vo výške niekoľkých miliónov eur a návratnosť investície bude približne 5 rokov.

Reálna výroba začala od 1. januára a novými tabuľkami s EČV sa môže popýšiť takmer 4 tisíc nových ľudí. Výrobu tabuliek s EČV pre štát približne dve desaťročia zabezpečoval jeden dodávateľ, čo malo za následok neprimerane vysokú cenu.

Pri najčastejšie používanej EČV, kde jednotková cena bola 7 eur bez DPH za kus, sme sa dostali na 3,7 eura bez DPH za kus, čo nám vyprodukuje ročnú úsporu 5 miliónov eur,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie ekonomiky MV SR Oľga Grausová s tým, že legislatívne zmeny v evidencii vozidiel prinesú štátu ďalšiu úsporu vo výške približne dvoch miliónov eur.

Nové značky majú aj nový dizajn, o ktorý sa postarali na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Znaky na pôvodných ŠPZ pochádzali z 19. storočia. Boli síce v poriadku, ale veľa znakov bolo podobných a niektoré písmená a čísla boli navzájom ťažko rozoznateľné. Pri tých nových tento problém odstránili.

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace