Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Je káva jediné, čo vás dokáže udržať bdelým? Čarovným nápojom svojmu telu ale vôbec nepomáhate!

Je káva jediné, čo vás dokáže udržať bdelým? Čarovným nápojom svojmu telu ale vôbec nepomáhate!

Zdroj: Istockphoto

Reklama
Logo Nový ČasLogo Nový Čas

Kofeín dočasne blokuje nukleozid adenozín, čím zabraňuje ospalosti. Nakoniec sa však adenozín (jeden zo stavebných prvkov bunkového nosiča energie) nadviaže na svoj receptor a spôsobí, že sa cítime vyčerpaní a ospalí. Kofeín teda funguje ako pôžička bdelosti, ktorú je ale potrebné časom splatiť dlhším spánkom.

Pretože v čase, keď kofeín zablokuje receptor adenozínu, neodbúra priamo tento nukleozid. Iba mu zabráni pôsobiť na bunkové receptory. A medzitým sa v bunkách tvorí ďalší adenozín. Bunky nakoniec kofeín odbúrajú, takže po vyprchaní účinkov kofeínu je adenozínu oveľa viac, zrazu obsadia všetky receptory, a únava je silnejšia.

„Hoci sa cítime povzbudení, tento malý zásah kofeínom je skôr pôžičkou pocitu bdelosti než vytvorením nejakej novej energie. Je to preto, že kofeín sa neviaže navždy a adenozín, ktorý blokuje, nezmizne. Takže nakoniec sa kofeín rozpadne, uvoľní receptory a všetok ten adenozín, ktorý čakal a hromadil sa, sa prichytí a pocit ospalosti sa vráti a je silnejší. Takže dlh, ktorý kofeínu dlhujete, je vždy nakoniec treba splatiť a jediným skutočným spôsobom, ako ho splatiť, je spánok,“ vysvetľuje doktorka Emma Beckettová z Newcastelskej univerzity.

Kofeín môže síce krátkodobo pomôcť, ale zvyšovaním dávok si telo aj tak nepomôže. Hrozí navyše, že sa voči jeho účinkom staneme imúnny. „Kofeín môže byť užitočný, ale nie je to mágia. Aby sme si vytvorili energiu a dodali telu energiu, potrebujeme dostatok jedla, vody a spánku,“ dodáva doktorka Beckettová.

Autor: Famous, © Nový Čas, dk

Vyberáme pre Vás niečo viac

Súvisiace