Hlboké a sústredené dýchanie môžeme napríklad využiť kedykoľvek, keď sa cítime preťažení a pod veľkým stresom. Stačí aj niekoľko minút a postupne sa upokojíme. Snažme sa však pri tom sústrediť maximum pozornosti na samotný proces dýchania a nemyslieť na nič iné.
Čo ešte pomáha zbaviť sa stresu?
1. Doprajme telu dostatok kvalitného spánku.
2. Strava je alfa a omega dobre fungujúceho trávenia, ktoré je „druhým mozgom“ nášho tela – ovplyvňuje celkovú imunitu. Pravidelné stravovanie, bez náhlenia a s dôrazom na zloženie stravy, bohatej na vlákninu, vitamíny a ďalšie živiny je základom.
3. Pravidelne relaxujme, hoci aj na pár minút – pri knihe, cvičení, maľovaní či práci na záhrade.
4. Nezabúdajme si dopriať prestávky – je jedno, či sme single a takmer stopercentne home office, alebo máme deti a cez deň musíme stihnúť pracovné povinnosti, večer sa učiť s ratolesťami a ešte aj variť. Rozčleňme si deň na niekoľko fáz, ktoré budú vyhradené konkrétnej činnosti.
5. Ideálny je pohyb. Ak naozaj neostáva čas na návštevu fitka, pomôžu nám aj rôzne online fitnes programy či videá na YouTube. Joga sa dá cvičiť aj na balkóne, behať sa dá po schodoch, prípadne si zatrénujme spolu s deťmi.
6. Smejme sa – vyhľadávajme rozhovory s rodinou, s priateľmi.
7. Obmedzme prísun negatívnych správ – sociálne siete či televízne noviny sledujme iba niekoľko minút vo vymedzenom úseku dňa.
8. Verme, že v tom nie sme sami – podobné pocity zažívajú stovky až tisícky ďalších ľudí.
9. Pomáhajme – táto rada môže znieť veľmi protichodne, avšak, keď svoju pozornosť venujeme problémom niekoho iného, na vlastné obavy ľahšie zabudneme.
10. Osvojme si filozofiu „mindfullness“ – schopnosť prežívať každý prítomný okamih naplno. Ak raňajkujeme, vychutnávajme si každé sústo, ak varíme, venujme pozornosť každému detailu, farbám, zvukom či vôňam. To nám pomôže uvedomovať si aj malé zázraky v živote a budovať pocit vlastného šťastia z drobností.