Až 60 % ľudí na Slovensku trpí nadváhou a obezitou. Kým 48 % mužov má skôr nadváhu, až 26 % žien má obezitu. Za ostatných 10 rokov stúpol výskyt obezity o 10 až 40 % vo väčšine európskych krajín. To, či už trpíte nadváhou, alebo dokonca obezitou, vám prezradí vaša hodnota BMI.
Čo je to BMI a ako vzniklo
Hodnota BMI (skratka Body Mass Index) predstavuje index telesnej hmotnosti. V minulosti sa nazýval Queteletov index, podľa Adolpha Queteleta, belgického astronóma a štatistika. V roku 1836 si uňho totiž istá belgická poisťovňa objednala návrh systému, ktorý by bol schopný predpovedať zdravotný stav jej klientov. Tento systém však preslávil až Ancel Benjamin Keys, ktorý ho už pod názvom BMI spomenul vo vedeckom článku. BMI je teda rýchla metóda, prostredníctvom ktorej rýchlo vypočítate svoje zdravotné riziko.
Obezita, nadváha alebo podvýživa
Aký je medzi nimi rozdiel? Medzi nadváhou a obezitou môže byť rozdiel len niekoľkých kilogramov. Nadváha sa považuje za predstupeň obezity a už v tomto štádiu predstavuje zvýšené zdravotné riziko. Obezita sa definuje ako štádium nadmerného ukladania energetických zásob vo forme tuku. Nadváha aj obezita sú často spôsobené nezdravým životným štýlom v podobne nevyváženej stravy a nedostatku pohybu. No u niektorých ľudí môže byť zapríčinená aj iným ochorením.
Podvýživa zasa, naopak, označuje stav, kedy telo nedostáva dostatočné množstvo energie na správne fungovanie a dochádza tak k oslabovaniu a narúšaniu životných funkcií. Ľuďom s nízkou hmotnosťou a podvýživou môžu chýbať dôležité minerály a vitamíny.
Podvýživa, nadváha a obezita sa dajú vyjadriť BMI (Body Mass Index) hodnotou:
• podvýživa: hodnota pod 18,5
• nadváha: 25 – 29
• obezita: všetky hodnoty nad 30
Normálna zdravá hmotnosť predstavuje akúkoľvek hodnotu medzi 18,5 a 24,9.
Ako sa BMI počíta?
BMI pracuje predovšetkým s dvomi premennými, a to s výškou a hmotnosťou. Výška sa do vzorca udáva v metroch a hmotnosť zasa v kilogramoch. Zjednodušene vzorec pre výpočet BMI vyzerá nasledovne:
Teda telesnú hmotnosť vydelíte druhou mocninou výšky v metroch. Týmto vzorcom vyrátate vaše orientačné BMI. Nezabúdajte však na to, že je dôležité zohľadniť aj pohlavie či vek. Niektorí jednotlivci môžu mať BMI vyššie pre väčšie množstvo svalov, neznamená to však, že majú nadváhu. Na internete nájdete množstvo kalkulačiek, ktoré vám pri výpočte BMI pomôžu.