Nejde však len o akustický problém, pre ktorý sa vy ani váš partner či partnerka kvalitne nevyspíte. Pri zanedbaní riešenia problému chrápania môžu nastať aj nepríjemné zdravotné komplikácie.
Chrápanie, do istej miery civilizačné ochorenie, ohrozuje najmä mužov medzi 30. a 40. rokom života, neobchádza však ani ženy. Vo všeobecnosti ním trpí asi tretina populácie. Zjednodušene sa dá povedať, že chrápanie vzniká následkom prekážky v dýchacích cestách. Človek tak potrebuje vynaložiť značné úsilie, aby silným výduchom prekonal prekážku a bol schopný sa nadýchnuť. Práve tento krok je sprevádzaný známym hlasným „pílením dreva“.
Nedostatočné okysličenie organizmu
Často sa práve s chrápaním spája tzv. syndróm spánkového apnoe, pri ktorom dochádza k zástave dýchania. Apnotické pauzy sú časové úseky (trvajúce cca 10 sekúnd), počas ktorých človek nedýcha. Tieto pauzy sa môžu opakovať aj viac ako 10-krát za hodinu. Partner chrápajúcej osoby by mal spozornieť, keď chrápanie strieda dlhšia pauza, po ktorej dochádza k hlasnému výbuchu chrapotu, počas ktorého sa telo snaží dohnať zmeškanú výmenu vzduchu.
Tieto prestávky v dýchaní nepredstavujú akútne ohrozenie života, avšak dlhodobo neriešený problém môže mať negatívny vplyv na kardiovasulárny či hormonálny systém. Častým nálezom u pacientov so spánkovým apnoe je napríklad vysoký krvný tlak či vyššie riziko mozgovej príhody.
Vyšetrenie v spánkovom laboratóriu
Patologická hodnota u dospelých pacientov je 10 apnotických páuz za hodinu, pri deťoch sa za patologické považujú už 2 či 3 pauzy. V extrémnych prípadoch ide pri apnoe o zastavenie dýchania na 10 sekúnd, sú však pacienti, u ktorých sa dýchanie preruší aj na minútu. Diagnostika tejto poruchy sa realizuje v spánkovom laboratóriu.
Rizikové faktory pri chrápaní
Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú vznik chrápania, je napríklad obezita. Nadmerný nárast váhy totiž môže okrem mnohých ďalších zdravotných komplikácií súvisieť aj s nástupom chrápania. Ľuďom, u ktorých prevláda tendencia ukladania tuku najmä v hornej polovici tela, špecificky v oblasti krku, sa týmto zužujú horné dýchacie cesty. V tomto prípade je však dobrou správou, že stačí mierne schudnúť a problém s chrápaním zmizne sám.
Upchaté dýchacie cesty dôverne poznajú aj alergici. Ak je nosová sliznica podráždená, napríklad peľmi alebo zvieracími alergénmi, alergik je nútený dýchať nielen počas spánku cez ústa. Najlepšia pomoc je, samozrejme, riešenie samotného problému s alergiou. Rýchlou pomocou môže byť vyvýšené miesto pod hlavou, časté vetranie v miestnosti či zvlhčovač vzduchu.
Nadmerná konzumácia alkoholu tiež dokáže znepríjemniť spánok. V tomto prípade totiž dochádza k uvoľneniu krčného svalstva, čo má za následok tlak na dýchaciu trubicu. Tá je zúžená a na základe toho sa chrápanie okamžite hlási do služby.
Typy chrápania
Rozlišujeme niekoľko druhov chrápania, v závislosti od príčiny vzniku, frekvencie objavovania sa situácie či jej zdravotnej závažnosti pre chrápajúceho.
• Jednoduché chrápanie: označuje občasné chrápanie v polohe na chrbte, ktoré sa môže stať každému, aj zdravému človeku. Môže byť spôsobené nádchou, aktuálnou alergiou, suchým vzduchom v miestnosti či konzumáciou alkoholu pred spánkom.
• Habituálne chrápanie: Takéto chrápanie sa opakuje u pacienta každú noc, v akejkoľvek polohe. Spôsobené je chvením podnebia v ústach a vibráciou horných dýchacích ciest.
• Syndróm zvýšeného odporu v horných dýchacích cestách: Predstavuje predstupeň spánkového apnoe, horné dýchacie cesty sa zužujú, avšak nezavrú sa úplne, v dôsledku čoho ešte nedochádza k apnotickým pauzám.
• Syndróm spánkového apnoe: Diagnostikuje sa v prípade, že dochádza k apnotickým pauzám v trvaní aspoň 10 sekúnd.