Spoločenský i medicínsky problém
Kolorektálny karcinóm je najčastejšie nádorové ochorenie tráviaceho traktu. V súčasnosti predstavuje vážny spoločenský i medicínsky problém. Vo väčšine prípadov vzniká transformáciou z polypu sliznice konečníka a hrubého čreva. Ide o ochorenie, pri ktorom sa normálne bunky hrubého čreva alebo konečníka začnú meniť, nekontrolovateľne rastú a nezanikajú.
Po niekoľkých rokoch sa polyp, predrakovinový nezhubný výrastok čreva, premení na zhubný nádor, ak sa však tento polyp včas odstráni, rakovina vzniknúť nemusí.
Medzi rizikové faktory vzniku karcinómu patria genetická predispozícia, vyšší vek, obezita, cukrovka i nevhodná životospráva. Zvýšené riziko majú najmä pokrvní príbuzní pacientov s rakovinou hrubého čreva, v tomto prípade by podľa odborníkov mali ísť priamo na kolonoskopiu. „Prvostupňoví príbuzní sú viac ohrození, na Slovensku tvorí túto skupinu asi 10 % populácie. V tomto prípade odporúčame prísnejšie preventívne prehliadky, a to od veku 40 rokov a jednoznačne pomocou kolonoskopie," uvádza prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.