Urobili sa pri príležitosti Svetového dňa proti rakovine, ktorý si každoročne pripomíname 4. februára V porovnaní s EÚ sú však naše výsledky strašidelné. Oproti celkovému priemeru krajín EU máme horšie čísla pri rakovine prostaty, prsníka, pľúc, čriev a konečníka. Slováci zaznamenávajú aj jednu z najvyšších mier úmrtí na rakovinu krčka maternice a kolorektálny karcinóm.
Slovensko je z hľadiska úmrtnosti na rakovinu po Maďarsku a Chorvátsku treťou najhoršou krajinou EÚ - na niektorú formu nám ročne zomiera 293 ľudí oproti EÚ priemeru 247. „Počet úmrtí môže odrážať predovšetkým to, v akom štádiu je ochorenie iniciálne diagnostikované,“ uviedla riaditeľka Národného onkologického inštitútu (NOI) Mária Rečková.
Teda čím pokročilejšie štádium, tým je vyššia pravdepodobnosť úmrtia. „Môže to tiež odrážať celkový zdravotný stav populácie a v neposlednom rade možnosti onkologickej liečby,“ doplnila Rečková.
Rakovina v číslach EÚ
- predstavuje 26 % všetkých úmrtí
- po ochoreniach obehovej sústavy druhou najčastejšou príčinou úmrtnosti v EÚ
- najčastejšia príčina smrti na rakovinu je rakovina pľúc
Rakovina v číslach Slovensko 2020
- po Maďarsku a Chorvátsku je Slovensko z hľadiska úmrtnosti treťou najhoršou krajinou EÚ - 293 úmrtí na 100 000 obyvateľov (247), pričom zasahuje viac mužov
- najvyššia úmrtnosť na rakovinu je v Nitrianskom kraji (329,5) a najnižšia v Žilinskom kraji (273,6)