LOZ napríklad nesúhlasilo s tým, aby sa rezidentský program vzťahoval nielen na nemocnice, ale aj na ambulancie. „V nemocnici je to prísnejšie kontrolované a nemôže sa stať, že by tam toho študenta zneužívali na úkor kvality jeho štúdia. Dostávali sa k nám informácie, že v ambulanciách bol rezident nútený pracovať bez dohľadu lekára,“ vysvetľuje pre Nový Čas šéf LOZ Peter Visolajský.
V tomto bode s ním však nie celkom súhlasí hlavná odborníčka ministerstva. „Samozrejme, k zneužívaniu by dochádzať nemalo. Ale to potom riešme tie individuálne zlyhania, a nie samotný proces,“ navrhuje Prokopová.
Kde je problém
Zamedziť využívanie rezidentského programu ambulanciami je podľa nej kontraproduktívne. „Pokiaľ som si našla nejakého bývalého pacienta, ktorý chodí na medicínu a chce ísť na pediatriu, mohla som ho zamestnať v ambulancii a prihlásiť do rezidentského programu. Absolvoval by všetky cirkulácie a po štyroch rokoch by sa mi vrátil do ambulancie ako hotový pediater,“ vysvetľuje Prokopová výhody pôvodného systému.
Podľa Visolajského sa mala pritom aj ona viac zasadzovať za to, aby rezidentský program pre pediatrov nebol zrušený. „Je to jej kompetencia. Neviem, či spravila niečo proti tomu, aby k takémuto nezmyselnému zrušeniu došlo,“ hovorí Visolajský.
Podľa Prokopovej to však takto na ministerstve nefunguje. „Ja som poradný orgán ministra, to znamená, že keď sa ma pán minister na niečo opýta, tak mu môžem poradiť. Ale keď sa na mňa neobrátia, tak ja do toho aktívny vstup nemám,“ vysvetľuje Prokopová.