Práve tento program bol pritom podľa odborníkov jednoduchým spôsobom, ako bojovať proti personálnej poddimenzovanosti. Ako argumentuje ministerstvo, kedy by sa program mohol opäť obnoviť a ako sa na celú situáciu pozerajú samotní pediatri? Pridanou hodnotou rezidentského programu je najmä to, že štát platí štyri roky mzdu za medikov, ktorí sa vzdelávajú už v konkrétnom odbore.
Nemocniciam a doteraz aj ambulanciám to šetrilo peniaze a navyše im to prinášalo na konci celého procesu nových, „hotových“ lekárov. Štát sa však po novom rozhodol túto prax síce zachovať pri všeobecných lekároch pre dospelých, ale zrušiť pri pediatroch. Aký je dôvod?
„Pristúpili sme k tomu najmä z dôvodu aktuálne prebiehajúcej validácie rozpočtu a optimalizácie využitia finančných zdrojov,“ odpísali nám z ministerstva zdravotníctva. Rezort pod vedením Vladimíra Lengvarského pritom vysvetľuje, že čoskoro správnosť tohto rozhodnutia opäť posúdi.
Chýba 250 lekárov
Na Slovensku momentálne chýba oproti optimálnemu stavu 250 pediatrov a tí, ktorí v systéme sú, obrazne povedané, „padajú na hubu“. Práve preto odborníkov zarazilo, že štát sa rozhodol prerušiť program, ktorého cieľom bolo počet pediatrov zvýšiť. Podľa hlavnej odborníčky ministerstva pre pediatriu Eleny Prokopovej sú čiastočne dôvodom aj požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktoré sa mu podarilo presadiť pri rokovaniach s ministerstvom.
„Kým nie je úplne jasné zakomponovanie tých ich požiadaviek, tak je zrejme náročné finančne podporovať program, ktorý sa má meniť. Niekedy je lepšie na určitú dobu nejaký program prerušiť, upratať a potom ho spustiť znovu,“ domnieva sa Prokopová.