Táto vždyzelená trváca rastlinka môže byť zimnou ozdobou aj vo vašej záhrade. Vydrží aj veľmi silné mrazy až do -20 °C. Ak ste zvažovali, čím zaplniť tienisté a pred vetrom dobre chránené miesto na dvore, určite doň zasaďte práve čemericu. Najlepšie sa jej darí vo vápenatých pôdach.
Pre potechu oka
Na rozdiel od mnohých iných, čemerica kvitne už od januára. Ako prvé sa objavia biele kvietky, ktoré časom zmenia farbu podľa odrody. Listy vyrastajú až neskôr a v zimnej záhrade tak čemerica rozhodne upúta pozornosť. Pestovať ju môžete aj v nádobách, ideálne tak, aby ste na nich mali po celú zimu dobrý výhľad.
Okrem krásnych kvetov, ktoré vás potešia v nezvyčajnom čase, má však čemerica aj svoju odvrátenú tvár. Celá rastlina je prudko jedovatá, nemalo by sa k nej ani privoniavať. Pri domácich miláčikoch či malých deťoch ju preto pestujte mimo ich dosahu.
Nie je sama
Čemerica nie je jediná rastlinka, ktorá vám svojimi kvetmi bude robiť radosť, skôr než vypukne jar naplno. V záhradách v zime môžu rozkvitnúť aj jazmín, bergénia či jedovaté kríky lykovec a zimovec.
Čemerica čierna
(lat. Helleborus niger)
- Výška 15 - 30 cm
- Kvet má 5 okvetných lístkov
- Vydrží aj teplotu -20 °C
- Kvitne január až marec
- Výsadba najneskôr v septembri
- Hippokrates ju odporúčal ako preháňadlo