Rodinná tradícia
Majster Marián Plavec má troch synov, no v šľapajach výroby zatiaľ žiaden z nich nepokračuje. Hudbu však majú v srdci všetci, aj manželka Mária. „Najstarší je barokový hobojista, avšak momentálne sa venuje fotografovaniu. Druhý je advokát a tretí učiteľ gitary. Všetci vedia na fujarách pekne hrať. Cez vianočné sviatky, keď sa zídeme, spoločne si hrávame pár kolied, každý na inom nástroji, a spievame,“ prezrádza viac o peknej rodinnej tradícii.
Bez hudobného vzdelania
Keď počúvate uchu lahodiacu hru Mariána Plavca na fujare, píšťalkách či gajdách, až sa vám nechce veriť, že tento človek je hudobný samouk. „Od chlapcov, čo prichádzali z vojny, som sa ako mladý chalan naučil hrať na gitare trampské piesne. Bol to prvý hudobný nástroj, ktorý som ako-tak zvládol na amatérskej úrovni, potom prišli na rad aerofóny z dreva,“ hovorí skromne, avšak má byť na čo hrdý. Jeho hra teší nielen zástupy dospelých na fujarových aj gitarových koncertoch v kluboch, v kostoloch, domovoch dôchodcov, ale lásku k hudbe vďaka nemu vnímajú aj tí najmenší.
„Rád chodievam na výchovné koncerty do materských škôl, a poviem vám, keď vidím tie malé deťúrence, ako s úžasom sledujú nástroje, ako im žiaria očká, to je najkrajší pocit, že máme také krásne deti. Aj sa naučíme riekanku, aby im prvá píšťalka z vŕby dobre hrala. Keď dorastú, niektorého možno chytí za srdce pastierska píšťalka či neskôr fujara,“ uzatvára zručný a talentovaný umelec, spisovateľ a výrobca Marián Plavec.
Marián Plavec (74)
- spisovateľ, publicista, fotograf, výrobca a interpret
- Výrobe vzduchozvučných drevených nástrojov a interpretácii pôvodných fujarových piesní sa začal venovať po roku 1978.
- Niekoľkonásobný nositeľ Ceny Dr. L. Lenga – Instrumentum excellens za fujary, pastierske píšťaly, štvorhlasné gajdy, handrárske kostené píšťalky a za bačovské trúby.
- Prvú samostatnú výstavu nástrojov mal v bratislavskom DK Ružinov v roku 1985.
- V roku 2003 mu vyšla
- prvá kniha MAJSTRI,
- Výrobcovia ľudových hudobných nástrojov Slovenska. V novembri 2010 uviedol na knižné pulty druhú reprezentačnú publikáciu s názvom SVETOZÁR STRAČINA – Spomienky na hudobného skladateľa.
- V roku 2000 nahral na vlastnoručne vyrobenej bačovskej trúbe signály a na drumbli ústrednú melódiu do televízneho filmu M. Ťapáka Ako divé husi.
- Mal česť uviesť fujaru v koncertnej sále medzinárodnej organizácie UNESCO v Paríži pri jej zaradení do zoznamu nehmotného dedičstva.