Fosília bola pôvodne prisúdená primitívnemu živočíchovi Dickinsonia tenuis. Z nového výskumu publikovaného v časopise Gondwana Research vyplýva, že ide len o odtlačok nedávno rozpadnutého včelieho plástu.
Skamenelina z Bhopálu pritom bola zverejnená ako dôkaz, že Dickinsonia sa pravdepodobne vyskytovala na indickom subkontinente v čase, keď India, Austrália, Južná Amerika, Afrika a Antarktída tvorili jednu pevninu.
„Nález vzbudil pozornosť svetových denníkov a vedeckého časopisu Nature aj mnohých indických novín. Miesto sme navštívili v decembri 2022 a zistili sme, že dôkazy o existencii Dickinsonie chýbajú,“ uviedli vedci z Floridskej univerzity, ktorí stáli za prehodnotením nálezu z roku 2020.
Už na fotografiách pôvodnej štúdie boli viditeľné voštinové štruktúry z včelieho diela. „Bližší pohľad ukazuje, že tvar vznikol rozpadom včelieho plástu, ktorá sa nalepila k rozlámanému povrchu skaly a ktorá na prvý pohľad pripomína Dickinsoniu,“ tvrdia autori.
„Je to vzácne, ale nevyhnutné, aby vedci pri objavení nových dôkazov priznali svoj omyl,“ uviedol vo svojom vyhlásení profesor Gregory Retallack z Oregonskej univerzity v USA, jeden z autorov článku o fosílii Dickinsonie z roku 2020.