TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA. Rezort diplomacie citoval čínske veľvyslanectvo v San José, ktoré uviedlo, že incident ľutuje a že zariadenie je určené na čisto vedecké prevažne meteorologické účely. Podľa veľvyslanectva balón nepredstavuje hrozbu a nad Kostarikou preletel náhodou, pretože sa v dôsledku počasia a obmedzenej ovládateľnosti vychýlil z kurzu. Bezprostredne nebolo jasné, či išlo o rovnaký balón, aký v piatok spozorovali nad Kolumbiou, upozorňuje DPA.
Podobný čínsky balón sa minulý týždeň objavil vo vzdušnom priestore Spojených štátov. Washington obvinil Peking, že balón používa na sledovanie a v sobotu ho americká armáda zostrelila. Peking reagoval predvolaním amerického charge d'affaires, ktorému zopakoval, že išlo o civilný objekt a Washington jeho zostrelením reagoval "prehnane".
Čína tvrdí, že balóny, ktoré boli minulý týždeň pozorované nad Spojenými štátmi a Kolumbiou sú využívané na civilné účely a je ich ťažké ovládať. Spojené štáty už vyzdvihli časť trosiek zostreleného čínskeho balóna a experti ich podrobia analýze. V pondelok to uviedol Biely dom s tým, že zvyšky balóna Spojené štáty neplánujú vrátiť Pekingu.
Incident výrazne ovplyvnil už aj tak napäté americko-čínske vzťahy. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zrušil plánovanú cestu do Pekingu, ktorá mala zmierniť napätie.