V súčasnosti môžeme obezitu označiť za najrozšírenejšie metabolické ochorenie na svete s trvalo vzostupným trendom výskytu nielen v dospelej, ale aj detskej populácii. Čo ovplyvňuje jej vznik a aká je momentálna situácia na Slovensku?
Obezita je ochorenie charakterizované zmnožením telesného tuku. Jej následkom môžu byť zdravotné problémy ako cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, rakovina a choroby pohybového aparátu. Nehovoriac o stigme, keď je obézny človek vystavený predsudkom alebo dokonca negatívnym útokom v škole, práci aj v súkromnom živote. Tie so sebou zase prinášajú psychologické problémy.
Príčiny vzniku ochorenia
Obezita vzniká interakciou genetických a vonkajších faktorov. Existujú obdobia, ktoré sú pre jej rozvoj veľmi významné, napríklad dospievanie, tehotenstvo, menopauza, nástup do zamestnania, pracovné či rodinné problémy, odchod do dôchodku a podobne. Príčin môže byť viacero, najčastejšou z nich je nadmerný príjem potravy a nedostatok telesného pohybu. Ľudské telo je k pohybu veľmi dobre prispôsobené a pokiaľ vedieme sedavý spôsob života, svalstvo začne ochabovať a pribúda tuk. Za vzostupom hmotnosti sa môžu skrývať aj metabolické vplyvy alebo užívanie niektorých liekov. Napriek častému názoru, že za vznik obezity môžu hormonálne vplyvy (najmä znížená funkcia štítnej žľazy), toto platí len u jedného percenta pacientov.
Aká matka, taká Katka?
Veľkú úlohu v rozvoji nadváhy a obezity zohráva rodinné prostredie. Pokiaľ sú obézni obaja rodičia, pravdepodobnosť výskytu tohto problému je u detí až 80-percentná. Ak je obézny len jeden rodič, šance sa znižujú na 40 percent. Obezita však nie je dedičná, dedia sa stravovacie zvyklosti a zvyklosti ohľadom pohybových aktivít v rodine. Ochorenie predstavuje vážnu hrozbu aj pre zdravie detí. Rovnako ako u dospelých, aj u detí postihuje srdcovo-cievny systém. Nadmerné nahromadenie tukového tkaniva v organizme aktivuje zápalové procesy, ktoré vedú k ateroskleróze, teda ľudovo nazývanému kôrnateniu tepien. Svoju úlohu v rastúcom trende detskej obezity zohrávajú nadmerný príjem sladených nápojov a nedostatok fyzickej aktivity.
Pri liečbe obezity je kľúčová spolupráca s odborníkmi – obezitológmi. Aj zhadzovanie nadbytočných kilogramov je opradené mnohými mýtmi a pri liečbe obezity platí staré známe „pomaly ďalej zájdeš“. Čím pomalšie odoberáme organizmu zásoby tuku, tým viac znižujeme riziko jojo efektu. Nehanbite sa preto obrátiť s chudnutím na lekára a zbavovať sa kilogramov zdravo.
Pozor na poruchy príjmu potravy
Strach z nadváhy, naliehavá potreba schudnúť a neustále myšlienky na jedlo a hmotnosť môžu viesť až k PPP, teda poruchám príjmu potravy. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb poznáme dve základné – mentálnu anorexiu a mentálnu bulímiu a ich atypické formy. Sú považované za závažné psychické ochorenia, vyskytujúce sa od detstva až do dospelého veku.
Mentálna anorexia je úmyselné znižovanie hmotnosti vyvolané diétami, nadmerným cvičením či zneužívaním liekov (najmä preháňadiel). Najviac sú ňou ohrozené perfekcionistky, ktoré zle znášajú zlyhanie.
Pre mentálnu bulímiu sú zase typické opakované záchvaty prejedania sa veľkým množstvom jedla, po ktorom nasleduje zvracanie a pocit straty kontroly. Osoby, ktoré ňou trpia majú hmotnosť zväčša v norme, na rozdiel od podpriemernej až extrémne nízkej hmotnosti anorektikov.
Treba však podotknúť, že tieto ochorenia postihujú rovnako dievčatá aj chlapcov či dokonca mužov v strednom veku, pričom ich počet neustále stúpa. Predpokladom úspešnej liečby je včasná diagnostika a spolupráca s terapeutom.