Zamestnávatelia však zároveň upozornili, že prijímať zákony a opatrenia, ktoré škodia ekonomike, znížia konkurencieschopnosť priemyslu a prehĺbia klesajúcu životnú úroveň obyvateľstva, nemá zmysel. Príkladom je podľa nich zákon o zmene klímy a nízkouhlíkovej transformácii.
Návrh zákona z dielne ministerstva životného prostredia považuje zamestnávateľský sektor za značne škodlivý a nadbytočný. "Od tohto zákona ako celku sa dištancujeme, nemôžeme sa totiž podieľať na tvorbe legislatívy, ktorá zásadným spôsobom poškodí našu ekonomiku a zníži životnú úroveň našich obyvateľov. Svojou nejednoznačnosťou a nevykonateľnosťou sa návrh zákona, navyše, pridáva k ďalším nástrojom ministerstva životného prostredia na byrokratické šikanovanie Slovenska," konštatujú zamestnávatelia v spoločnom stanovisku.
Zamestnávateľské zväzy zároveň upozornili, že takéto výrazné zásahy do spôsobu fungovania domácej ekonomiky a priemyslu by nemali byť schvaľované a prijímané v situácii, keď sa krajina blíži k termínu predčasných parlamentných volieb. "Očakávame, že táto kľúčová téma bude podrobne odborne prediskutovaná v pripravovaných volebných programoch jednotlivých politických strán tak, aby jednotlivé strany a politici získali k tejto dôležitej otázke vo voľbách jasný mandát," zdôraznili zamestnávatelia.